Vyskúšanie Linuxu Mint

Táto sekcia obsahuje skrátený návod pre prípad, že chcete Linux Mint bez rizika len vyskúšať, nie nainštalovať. Ak už viete, že ho chcete nainštalovať, odporúčame vám postupovať podľa podrobného návodu na tejto stránke.

1. Stiahnutie Linuxu Mint

Pred tým, ako sa pustíte do sťahovania musíte zistiť, či máte 32, alebo 64 bitový systém. Ak máte momentálne nainštalovaný Windows XP, máte veľmi pravdepodobne 32 bitovú verziu.
V prípade Windows 7 to viete zistiť cez Štart -> Tento počítač (pravý klik) -> Spravovať. Typ systému by ste mali uvidieť v časti Systém. Obrázky sú z anglických verzií Windowsov, mali by ste ich ale vedieť sledovať bez problémov.

architektúra 1 architektúra 2

Linux Mint si môžete stiahnuť pomocou ich oficiálnej stránky. Odporúčame Linux Mint 17.1 MATE (nie "MATE No codecs", ani nie "MATE OEM"). Po kliknutí na 32-bit, alebo 64-bit si viete zvoliť spôsob stiahnutia. K dispozícií máte stiahnutie cez torrent, alebo priame stiahnutie z jedného z dostupných zrkadiel. Aj keď je ako médium uvádzané DVD, budeme Linux inštalovať pomocou USB, pretože je to jednoduchšie. Môže sa stať, že na 32 bitovom systéme spustíte aj 64 bitový Linux. Ak teda potrebujete 32 bitový Linux a poznáte niekoho, kto má funkčný USB kľúč so 64 bitovým, môžete ho vyskúšať. Preskočíte tým prvé 2 body tohto návodu. Neodporúčame ho však inštalovať. Aj keby ste ho úspešne nainštalovali, nastali by problémy s inštaláciou jednotlivých programov.

2. Vytvorenie bootovacieho USB

Ak máte už Linux stiahnutý, musíte si z neho vytvoriť tzv. bootovacie USB. Na jeho vytvorenie použijeme Unetbootin, ktorý si môžete stiahnuť z ich stránky kliknutím na vrchné tlačidlo Download (for Windows).
Pred vytvorením bootovacieho USB, musíte toto USB najprv sformátovať do súborového systému FAT32. Otvorte "Tento počítač", po kliknutí na USB pravým myšítkom zvoľte "formátovať". Nastavte FAT32, ostatné voľby by mali byť ok. Ak rýchle formátovanie nie je zvolené, zvoľte ho.

Formátovanie USB Windows 7 Formátovanie USB Windows xp

Po sformátovaní USB spusťte program Unetbootin. Na ľavej stranke zvoľte možnosť Diskobraz a zadajte cestu k .iso súboru Linuxu Mint, ktorý ste stiahli. Ostatné položky by mali byť správne, ale radšej sa uistite, že je na spodku zvolené správne USB zariadenie.

Unetbootin Windows 7 Unetbootin Windows XP

3. Príprava pc na spustenie Linuxu

Pred spustením Linuxu musíte zabezpečiť, aby sa operačný systém načítal z USB, nie z harddisku. Túto zmenu musíte vykonať v tzv. biose. Dostanete sa doň ak pri štarte pc stlačíte istú klávesu. Tou klávesou môže byť F2, F8, alebo Delete. Informácia o správnom tlačidle sa zobrazuje pri štarte pc na spodnej strane monitora. Môže vyzerať napr. ako "Press F2 for Setup". Práve počas tejto obrazovky treba danú klávesu stlačiť. Táto obrazovka zväčša netrvá dlho, možno budete musieť pc reštartovať aj niekoľkokrát, kým sa vám to podarí.
V biose sa orientujete len šípkami a klávesovými skratkami, myška tam nefunguje. V hornom menu šípkami prejdite na "Boot". Zvoľte USB na ktorom máte Linux (pravdepodobne sa riadok začína na USB HDD, alebo USB Key) a posuňte ho na prvú priečku buď pomocou F6, alebo klávesou +. Klávesové skratky sú napísané na pravej strane monitora v bloku "Item Specific Help". Po povýšení USB stlačte klávesu prislúchajúcu "Save and Exit", väčšinou je ňou F10. Tým sa počítač reštartuje.

Bios 1

Môže sa stať, že máte iný druh biosu, keďže existuje viac verzií. Možno musíte najprv pod sekciou Boot zvoliť "Hard disk drives", potom posunúť vaše USB na prvú priečku. Možnosť "Hard disk drives" uvidíte len ak už máte v pc zasunuté správne USB.

Bios 2 Bios 3

Ak ste bootovacie USB vytvorili správne a máte ho zasunuté v pc, mala by naskočiť obrazovka s niekoľkými možnosťami. Ak potvrdíte "Default", "Start Linux Mint" alebo len počkáte 10 sekúnd, nabehne Linux. V tejto chvíli si ho môžete vyskúšať aj bez inštalácie. Keďže ale beží z USB, je pomalší ako bude po reálnej inštalácií, zároveň ho môžete skúšať len v angličtine. Taktiež sa neuložia žiadne zmeny/dokumenty, ktoré vytvoríte.