Inštalácia programov offline

Ak máte dostupné pripojenie na internet (wifi, alebo kábel), odporúčame vám ho na inštaláciu programov jednoznačne použiť. Môže sa ale stať, že vám internet nejde práve kvôli chýbajúcemu ovládaču. Áno, wifi je jeden zo zriedkavých prípadov kedy sa môže stať, že potrebujete nainštalovať ovládač. Ukážeme si teda, ako si tento ovládač nainštalovať offline, ako aj niekoľko iných programov, ktoré možno budete potrebovať na inštaláciu, alebo opravu Linuxu Mint. Aj keď na cieľovom počítači internet nemáte, potrebujete počítač s funkčným pripojením na stiahnutie potrebných súborov. Keďže tento text čítate, pravdepodobne takýto počítač k dispozícií máte ;) Ponúkame vám na stiahnutie naše balíky, ktoré vám inštaláciu uľahčia.


Wifi Ovládač

Ovládač na wifi odporúčame inštalovať až na nainštalovanú verziu Linuxu Mint. V skúšobnej fáze to nepôjde, keďže po inštalácií musíte počítač resetnúť. Keďže ale Linux ešte nemáte nainštalovaný, zmeny by sa neuložili. Najprv si stiahnite balík ovládačov z našej stránky. Následne tento zip súbor skopírujte na plochu cieľového počítača (pomocou USB). Kliknite na plochu pravým myšítkom a zvoľte "Otvoriť v terminále". Do terminálu zadajte príkaz unzip wifi.zip && cd wifi && sudo python wifi.py. O chvíľu budete musieť zadať vaše heslo k pc. Po inštalácií ovládača nasleduje ďalšia zriedkavá vec, kedy musíte počítač reštartovať. Po reštarte by vám wifi malo fungovať, kliknutím na ikonku internetu v pravom dolnom rohu (ikonka obsahuje 2 nespojené káble a červený krížik) si môžete zvoliť sieť, na ktorú sa chcete pripojiť. Ak vám už internet funguje, môžete z plochy naše súbory vymazať.


Gparted

Ďalším programom, ktorý sa vám počas inštalácie hodí, je Gparted. Môžete si ho u nás stiahnuť v podobe zip súboru. Nasledovný postup je podobný ako s wifi ovládačom. Skopírujte súbor gparted.zip na plochu cieľového počítača, kliknite pravým myšítkom na plochu a zvoľte "Open in Terminal". Zadajte unzip gparted.zip && cd gparted && sudo python gparted.py. Aj keď používate parameter "sudo", nebudete musieť zadávať vaše heslo. Skúšobná verzia Linuxu totižto povoľuje používať "sudo" aj bez hesla. Tým by ste mali mať Gparted nainštalované, spustiť ho viete pomocou sudo gparted. Ak ho však neviete používať, radíme vám s ním zaobchádzať opatrne.


Boot-repair

Boot-repair je programom, ktorý vám pomôže s hlavným problémom pri dual-boote. Je ním prípad, ak sa po štarte pc neobjaví voľba operačného systému. Náš balík si opäť môžete stiahnuť pomocou tohoto odkazu. Postup je ten istý, ako pri inštalácií iných programov. Skopírujte bootrepair.zip na plochu a pravým kliknutím na plochu zvoľte "Open in Terminal". Zapíšte príkaz unzip bootrepair.zip && cd bootrepair && sudo python bootrepair.py. Tým by ste mali mať boot-repair nainštalovaný.


<Váš program>

Chcete inštalovať offline iné programy? Vysvetlíme vám, ako to robíme. Na počítači s aktívnym internetovým pripojením otvorte Menu -> Správca Balíkov (Package Manager). Vysvetlíme si to na programe Gparted. Do vyhľadávača v správcovi balíkov zapíšte gparted. Označte balík "gparted" a vyberte "Označiť na inštaláciu". V hornom paneli choďte na Súbor -> Vygenerovať skript na stiahnutie balíkov. Zadajte názov súboru, ako cieľový priečinok zadajte napr. plochu. Dajte si ale pozor aby to bola vaša plocha, nie plocha rootu. Odporúčame v ľavej časti zvoliť vaše užívateľské meno a vojsť do Plochy. Pod názvom súboru by mali byť 3 tlačidlá s textom. "Home", vaše používateľské meno a "Plocha", nie "root" a "Desktop". Malo by to vyzerať podobne.

Inštalácia offline

Po potvrdení pomocou "Uložiť by sa vám na ploche mal objaviť súbor s názvom gparted a čiernou ikonkou, ide o tzv. shell skript. Ak ho otvoríte a zvolíte "Spustiť v termináli", stiahne sa súbor potrebný pre offline inštaláciu programu Gparted. Ak chcete prečítať obsah skriptu, ktorý ste vytvorili, otvorte ho a zvoľte "Zobraziť". Prvý riadok "#!/bin/sh" len dáva na vedomie, že ide o shell skript. Podstatný je druhý riadok "wget -c http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/g/gparted/gparted_0.16.1-1_amd64.deb". Tento príkaz je zodpovedný za stiahnutie potrebného balíka (programu). Ako ste si možno všimli, názov súboru obsahuje "amd64". Znamená to, že je program určený pre 64 bitové systémy. Ak chcete stiahnuť program pre 32 bitové, jednoducho nahraďte "amd64" s "i386" (niekedy "i586"). Buď text upravíte až po skopírovaní do terminálu, alebo súbor so skriptom otvoríte ako administrátor (pravý klik -> Open as administrator) a text upravíte. Stiahnutý súbor viete aplikovať pomocou príkazu sudo dpkg -i gparted_0.16.1-1_amd64.deb. Ak niektorý program pozostáva z viacerých súborov, dáte ich do spoločného adresára, napr. Balicky. Ak terminál otvoríte v tomto adresári, všetky stiahnuté balíky aplikujete pomocou sudo dpkg -i *.