Inštalácia Linuxu Mint

Táto sekcia obsahuje podrobný návod na inštaláciu Linuxu Mint 17 MATE pomocou USB a predpokladá, že máte momentálne nainštalovaný buď Windows XP, alebo Windows 7. V inom prípade časť spojená s prípravou PC na inštaláciu nemusí byť presná. Inštalácia môže vyzerať zložito, s priloženými obrázkami je ale veľmi jednoduchá. Ak už na počítači máte nejaký operačný systém, ktorý si chcete nechať, odporúčame si potrebné údaje pre istotu zálohovať.
Požiadavky:

  1. USB kľúč s kapacitou minimálne 2GB
  2. počítač s aspoň 512MB RAM, ideálne aspoň 1GB
  3. 15GB miesta na disku
  4. ak ešte nemáte USB s Linuxom, je potrebné pripojenie na internet

1. Stiahnutie Linuxu Mint

Pred tým, ako sa pustíte do sťahovania musíte zistiť, či máte 32, alebo 64 bitový systém. Ak máte momentálne nainštalovaný Windows XP, máte veľmi pravdepodobne 32 bitovú verziu.
V prípade Windows 7 to viete zistiť cez Štart -> Tento počítač (pravý klik) -> Spravovať. Typ systému by ste mali uvidieť v časti Systém. Obrázky sú z anglických verzií Windowsov, mali by ste ich ale vedieť sledovať bez problémov.

Architektúra 1 Architektúra 2

Linux Mint si môžete stiahnuť pomocou ich oficiálnej stránky. Odporúčame Linux Mint 17.1 MATE (nie "MATE No codecs", ani nie "MATE OEM"). Po kliknutí na 32-bit, alebo 64-bit si viete zvoliť spôsob stiahnutia. K dispozícií máte stiahnutie cez torrent, alebo priame stiahnutie z jedného z dostupných zrkadiel. Aj keď je ako médium uvádzané DVD, budeme Linux inštalovať pomocou USB, pretože je to jednoduchšie.

2. Vytvorenie bootovacieho USB

Ak máte už Linux stiahnutý, musíte si z neho vytvoriť tzv. bootovacie USB. Na jeho vytvorenie použijeme Unetbootin, ktorý si môžete stiahnuť z ich stránky kliknutím na vrchné tlačidlo Download (for Windows).
Pred vytvorením bootovacieho USB, musíte toto USB najprv sformátovať do súborového systému FAT32. Otvorte "Tento počítač", po kliknutí na USB pravým myšítkom zvoľte "formátovať". Nastavte FAT32, ostatné voľby by mali byť ok. Ak rýchle formátovanie nie je zvolené, zvoľte ho.

Formátovanie USB Windows 7 Formátovanie USB XP

Po sformátovaní USB spusťte program Unetbootin. Na ľavej stranke zvoľte možnosť Diskobraz a zadajte cestu k .iso súboru Linuxu Mint, ktorý ste stiahli. Ostatné položky by mali byť správne, ale radšej sa uistite, že je na spodku zvolené správne USB zariadenie.

Unetbootin Windows 7 Unetbootin Windows XP

3. Príprava pc na inštaláciu

Ak neplánujete odstrániť Windows, len priinštalovať Linux Mint, odporúča sa Windows pred touto akciou defragmentovať. Nemusíte si sťahovať žiadny dodatočný program, poslúži aj tá defragmentácia vstavaná vo Windowsoch. Vo Windows XPstačí otvoriť Štart, pravým tlačidlom myši kliknúť na "Tento počítač" a zvoliť "Spravovať". Na ľavej strane pod skupinou "Ukladací priestor" zvolíte "Defragmentácia disku" a defragmentujete všetky zväzky (môže sa stať že máte len 1 zväzok).

Defragmentácia Windows XP Defragmentácia Windows XP

Ak máte Windows 7, stlačte Štart a zapíšte "Disk Defragmenter". Hneď ako to začnete písať, by sa mala objaviť správna položka. Po otvorení okna s defragmentáciou defragmentujte všetky zväzky.

Defragmentácia Windows 7 Defragmentácia Windows 7

Kým ste ešte vo Windowse a neplánujete ho preinštalovať Linuxom, Linux chcete len priinštalovať ako druhý operačný systém, mali by ste sa pozrieť koľko voľného miesta máte na disku. Ak Linuxu dáte k dispozícií viac miesta, ako máte vo Windowse voľného, mohlo by dôjsť k strate údajov.
Pred inštaláciou musíte zabezpečiť, aby sa operačný systém načítal z USB, nie z harddisku. Túto zmenu musíte vykonať v tzv. biose. Dostanete sa doň ak pri štarte pc stlačíte istú klávesu. Tou klávesou môže byť F2, F8, alebo Delete. Informácia o správnom tlačidle sa zobrazuje pri štarte pc na spodnej strane monitora. Môže vyzerať napr. ako "Press F2 for Setup". Práve počas tejto obrazovky treba danú klávesu stlačiť. Táto obrazovka zväčša netrvá dlho, možno budete musieť pc reštartovať aj niekoľkokrát, kým sa vám to podarí.
V biose sa orientujete len šípkami a klávesovými skratkami, myška tam nefunguje. V hornom menu šípkami prejdite na "Boot". Zvoľte USB na ktorom máte Linux (pravdepodobne sa riadok začína na USB HDD, alebo USB Key) a posuňte ho na prvú priečku buď pomocou F6, alebo klávesou +. Klávesové skratky sú napísané na pravej strane monitora v bloku "Item Specific Help". Po povýšení USB stlačte klávesu prislúchajúcu "Save and Exit", väčšinou je ňou F10. Tým sa počítač reštartuje.

Bios 1

Môže sa stať, že máte iný druh biosu, keďže existuje viac verzií. Možno musíte najprv pod sekciou Boot zvoliť "Hard disk drives", potom posunúť vaše USB na prvú priečku. Možnosť "Hard disk drives" uvidíte len ak už máte v pc zasunuté správne USB.

Bios 2 Bios 2

Ak ste bootovacie USB vytvorili správne a máte ho zasunuté v pc, mala by naskočiť obrazovka s niekoľkými možnosťami. Ak potvrdíte "Default", "Start Linux Mint" alebo len počkáte 10 sekúnd, nabehne Linux. V tejto chvíli si ho môžete vyskúšať aj bez inštalácie. Keďže ale beží z USB, je pomalší ako bude po reálnej inštalácií, zároveň ho môžete skúšať len v angličtine. Taktiež sa neuložia žiadne zmeny/dokumenty, ktoré vytvoríte.
Ak plánujete inštaláciu Linuxu Mint naším odporúčaným spôsobom, musíte pred inštaláciou vytvoriť miesto pre Linux Mint. Použijeme na to program gparted. Ak to je možné, pripojte počítač na internet, budete to mať jednoduchšie. Ak nie, pozrite sa ako nainštalovať gparted offline. Ak ste teda online, spusťte terminál (Menu -> Terminal) a zadajte sudo apt-get install -y gparted, následne spusťte gparted pomocou sudo gparted. Bude to vyzerať nejak takto:

Gparted 1

V prípade, že máte vo Windowse viac zväzkov, napr. C a D, tu budete mať viac riadkov. Kým ste tu, odporúčame vám pomenovať zväzky s Windowsom, aby ste ich neskôr mohli jednoducho identifikovať. Po pravom kliknutí na zväzok a zvolení "Label" môžete zadať názov. Ďalej kliknite pravým myšítkom na zväzok, z ktorého chcete pre Linux vyčleniť miesto a vyberte "Resize/Move". Pohybom pravej strany horného obdĺžnika, alebo zapísaním čísla do kolónky "Free space following" viete nastaviť, koľko miesta Linuxu dáte. Odporúčame Linuxu prideliť minimálne 15 GB (15000 MB). Čím viac, tým lepšie. Vašu voľbu potvrďte pomocou "Resize/Move", následne aplikujte kliknutím na "Apply All Operations". Môžete sa stretnúť s názorom, že by ste mali partíciu s Windowsom zmenšiť pomocou Windowsu a nie Linuxu, nie je to ale nutné. Gparted to urobí tiež dostatočne inteligentne a bezpečne, zároveň aj jednoduchšie ako Windows. Opäť ale pripomenieme, že by ste mali Windows pred inštaláciou Linuxu defragmentovať.

Gparted 2 Gparted 3

Môžete gparted zatvoriť. Na ploche máte ikonku "Install Linux Mint", ktorou inštaláciu začnete.

4. Inštalácia

Najprv musíte zvoliť jazyk inštalácie, ktorý bude zároveň aj predvoleným jazykom Linuxu (môžete ho po inštalácií zmeniť). Ak je možné vaše pc pripojiť k internetu, tak vám ho v treťom kroku odporúčame pripojiť pre prípad, že by bolo treba počas inštalácie niečo stiahnuť. Ak Linux z nejakého dôvodu nezistil prítomnosť žiadnej siete nevadí, Linux Mint sa dá nainštalovať aj bez internetu. V tomto momente by ste už mali vedieť, či chcete Linux Mint ako jediný operačný systém na vašom počítači, alebo ho chcete len priinštalovať k Windowsu a vytvoriť tzv. dual-boot systém. Pre začiatočníkov odporúčame tento dual-boot, kedy si pri každom štarte pc budete môcť zvoliť, či chcete použit Linux Mint, alebo Windows.

4.1 Inštalácia Linuxu Mint bez vymazania Windowsu

4.1.1 Odporúčaný spôsob inštalácie Linuxu Mint

Inštaláciu Linuxu Mint odporúčame zvolením možnosti "Niečo iné".

Inštalácia 1

Nainštalovať Linux Mint by ste mohli aj pomocou "Nainštalovať Linux Mint vedľa Windows 7" (návod nižšie). Ak by ste ale chceli následne Linux odinštalovať, alebo preinštalovať, mali by ste s tým problémy. Použijeme tak trocha zložitejší, ale lepší spôsob inštalácie Windowsu a Linuxu na rozdielne partície (diskové oblasti). Nasledujúca obrazovka bude vyzerať nejak takto.

Inštalácia 2

Vyčlenené miesto musíte teraz manuálne rozdeliť na 4 časti. Kliknite teda na riadok s voľným miestom a stlačte + nachádzajúce sa na ľavej strane pod tabuľkou. Tu vytvoríte prvú časť, ktorá bude okrem iného zodpovedná za položenie otázky pri štarte pc, či chcete použiť Windows alebo Linux. Vyhraďte jej 500 MB. Pravdepodobne musíte upraviť len veľkosť a nastaviť "Prípojný bod" ako "/boot". Ostatné údaje by mali byť OK, skontrolujte si ale, či sa zhodujú s obrázkom.

Inštalácia 3

Vytvorte podľa obrázkov zvyšné 3 časti. Do prvej časti sa budú inštalovať jednotlivé programy, preto jej odporúčame dať minimálne 10 GB. Ak máte dostatok miesta, odporúčame aj 20 GB. Zmeniť jej veľkosť neskôr nemusí byť jednoduché. "Prípojný bod" by mal byť nastavený na "/". Druhá časť je tzv. swap area, ktorá by mala mať minimálne veľkosť vašej operačnej pamäte (RAM), ideálne by bolo jej dať dvojnásobok pamäte. My jej teda dáme 8GB. Ak neviete koľko operačnej pamäte má váš počítač, viete to zistiť jednoducho pravým klikom na 3 vodorovné čiarky v ľavej spodnej časti obrazovky a zvolením "System Monitor". Následne vo vrchnej časti zvoľte "System", potrebný údaj bude pri štítku "Memory".

Inštalácia 4

Po zadaní správnej hodnoty pre swap area musíte aj zmeniť údaj "Použiť ako" na "odkladací priestor (swap)", tým zmizme položka "Prípojný bod". Tretia, zároveň posledná časť je tá, ktorú budete aktívne využívať. Tu budú uložené vaše súbory. Dajte jej preto celý zvyšok vyčlenenej časti a zvoľte "Prípojný bod" "/home".

Inštalácia 5

Pod tabuľkou je potrebný ešte 1 údaj, "Zariadenie na inštaláciu zavádzača". Ten by mal byť nastavený správne, hodnota by mala byť hlavným zariadením. V našom prípade to je "/dev/sda". Tabuľka by mala vyzerať nejak takto.

Inštalácia 6

Pokračujte bodom 5.


4.1.2 Rýchly spôsob inštalácie Linuxu Mint

Ak nechcete ručne nastavovať jednotlivé časti potrebné pre inštaláciu Linuxu Mint, existuje aj jeden oveľa jednoduchší spôsob inštalácie Linuxu vedľa Windowsu. V prípade, že budete chcieť Linux odinštalovať, alebo preinštalovať, to ale nebudete mať jednoduché. Pre lepší pocit ale uvedieme aj tento spôsob. Najprv teda zvoľte možnosť "Nainštalovať Linux Mint vedľa Windows 7".

Inštalácia 7

Zobrazí sa vám podobná obrazovka s 2 blokmi. Prvým je Windows, druhým Linux Mint. Zväčšovaním a zmenšovaním blokov viete nastaviť, ktorý operačný systém bude mať k dispozícií koľko miesta. Ak blok s Windowsom zmenšíte na hodnotu menšiu, ako Windows reálne používa, mohlo by dôjsť k strate údajov. Preto by ste mali vedieť, koľko voľného miesta máte vo Windowse.

Inštalácia 8

Pokračujte bodom 5.


4.2 Nahradenie Windowsu Linuxom Mint

Tento spôsob inštalácie je samozrejme najjednoduchší. Stačí, ak na príslušnej obrazovke zvolíte možnosť "Nahradiť Windows 7 s Linuxom Mint" (resp. inú verziu Windowsu). Ak nemáte na počítači momentálne žiadny operačný systém, zvoľte možnosť "Zmazať disk a nainštalovať Linux Mint".
Pokračujte bodom 5.

5. Skutočná inštalácia

V tomto bode sa už skutočne dostanete k samotnej inštalácií. Máte pred sebou už len posledné úpravy, ktoré sú rovnaké pre všetky druhy inštalácie. Na jednotlivých obrazovkách by ste mali najprv zvoliť vašu lokalitu ako Bratislava (ide o časové pásmo, čiže aj v prípade že v Bratislave nebývate, buď na Slovensko kliknite na mape, alebo Bratislavu zapíšte), nastaviť klávesnicu na slovenskú a zadať údaje pre vás, ako používateľa. Zadávate vaše meno, používateľské meno a bezpečné heslo. Názov počítača sa vyplňuje automaticky ale ak chcete, môžete ho zmeniť. Ak ste zadali dostatočne bezpečné heslo, mala by sa objaviť hláška "Heslo je silné". Ak nechcete zadávať vaše heslo pri každom štarte pc, označte možnosť "Prihlásiť sa automaticky". Toto heslo budete zadávať pri každej činnosti, ktorá vyžaduje administrátorské právomoci,ako napr. inštalovanie programov. Klávesnica je pravdepodobne nastavená na anglickú, uistite sa tak, že zapisujete skutočne to, čo chcete. Skúste zapísať nejaké čísla, y/z, resp. znaky do polí, ktorých obsah vidíte. Je ním napríklad vaše meno.

Inštalácia 9

Po tejto obrazovke sa spustí samotná inštalácia, počas ktorej si môžete prejsť jednotlivými obrázkami na prezentácií. Inštalácia by mala trvať tak 5-15 minút. Po inštalácií môžete pokračovať v prehliadaní Linuxu Mint, alebo reštartovať pc. Pri reštarte pc z neho nezabudnite vytiahnuť USB v momente, kedy sa Linux zatvoril a reštart sa začína.
Gratulujeme, práve ste si nainštalovali Linux Mint 17!
Ďalšie odporúčané kroky nájdete v tejto časti.